BALLAST SUYU ARITIM SİSTEMLERİ

Geminin balast suyundaki İstilacı Sucul Türler, denizcilik endüstrisinin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisidir. Deniz ekosistemine büyük bir tehdit oluşturan bu sucul türler, biyolojik istilaların endişe verici oranda artışına neden oldu. IMO’nun “Gemi Balast Suyu ve Kalıntıları’nın Kontrol ve Yönetimi ile ilgili Uluslararası Sözleşmesi” uyarınca, gemilerde balast suyu yönetim planı ve balast suyu arıtım sistemlerinin uygulanması bu nedenle büyük önem kazanmıştır. Gemilerinin, Balast Suyu Yönetimi ile ilgili IMO tarafından belirlenen kural ve yönetmeliklere uygun olmasını sağlamak amacı ile birçok deniz taşımacılığı şirketi gemilerine balast suyu arıtma sistemlerini uygulamaya başlamıştır.
 
Gemilerde balast suyu arıtımı için piyasada çeşitli teknolojiler mevcuttur. Bununla birlikte; yeterli alan, uygulama maliyeti ve çevre dostu olma seviyesi gibi kısıtlamalar belirli bir tür balast suyu arıtma sisteminin kullanılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Bir gemiye balast suyu arıtma sisteminin seçimi için bir takım faktörler dikkate alınmaktadır. Göz önüne alınması gereken faktörlerden bazıları şunlardır;
 
  • Balast suyundaki organizmalar üzerindeki etkinliği
  • Çevre dostu olması
  • Mürettebatın güvenliği
  • Maliyet etkinliği
  • Kurulum ve operasyon kolaylığı
  • Gemide yeterli yerin varlığı
 
Ultraviyole bazlı balast suyu arıtma yöntemi, balast suyunun geçmesine müsaade edilen bir odacığı çevreleyen UV lambalarından oluşur. UV lambaları (Amalgam lambaları), organizmaların DNA’sına etki eden ultraviyole ışınlarını üretir ve onları zararsız hale getirir ve üremelerini engeller. Bu yöntem, küresel olarak su filtrasyonu amacıyla başarıyla kullanılmıştır ve çok çeşitli organizmalara karşı oldukça etkilidir.
 
Esko Marine olarak Kanada menşeili Trojan Marinex’ı gururla temsil ediyoruz. Trojan, UV teknolojisini kullanmaktadır ve hem UV lambaların hem de Filtreler’in tek bir ünitede kullanıldığı böylece retrofit için büyük avantaj sağlayarak kapladığı alanı büyük ölçüde azaltan eşsiz sistemi dizayn etmiştir ve Trojan dünyanın en büyük UV üreticisi olmasından dolayı Solo Lamp adı verilen hem düşük güç hem de orta güçlü UV lamba teknolojilerinin avantajlarını bir araya getirerek minimum güç harcamı ile maksimum UV radyasyonu sağlayan UV lambayı dizayn etti.
 

Daha detaylı bilgi için lütfen internet sayfamızdaki Trojan Marinex bölümüne göz atınız.

THE MARITIME HOUSE

The Maritime House; Esko Marine, Alpha Marine Consulting Turkey ve Nexus Maritime İstanbul firmalarına ev sahipliği yapan Türkiye’de kurulmuş benzersiz bir denizcilik danışmanlığı firmasıdır.


The Maritime House, Ağaoğlu My Office Lale Sok. No:1 Kat:13 Daire:54 Ataşehir, 34746 İstanbul/ Türkiye